ISDE 2026 open voor aanvragen vanaf 5 januari!
De Investeringssubsidie duurzame energie en energiebesparing (ISDE) wijzigt vanaf 1 januari 2026. U kunt nog ISDE aanvragen met de huidige voorwaarden tot en met 31 december 2025, 17:00 uur. U kunt in 2026 ISDE aanvragen onder de nieuwe voorwaarden vanaf 5 januari, 12:00 uur.
Wat wijzigt er in 2026!?
Ook subsidie voor ventilatie
Als woningeigenaar kunt u vanaf 2026 ook subsidie krijgen voor energiezuinige ventilatietechnieken als u deze maatregel combineert met een of meer isolatiemaatregelen. Voorbeelden van energiezuinige ventilatiesystemen zijn een afzuigventilator met minimaal 2 sensoren en een WTW-unit die warmte terugwint uit de afgevoerde lucht. U krijgt voor ventilatie maar één keer € 400,- subsidie.
U vraagt de subsidie voor ventilatie aan binnen 24 maanden na installatie van de isolatiemaatregel. U kunt dit ook tegelijk doen met de subsidieaanvraag voor isolatie.
Minder subsidie voor 2e en volgende lucht-waterwarmtepomp
Installeert u in 2026 een 2e of meer lucht-waterwarmtepomp(en)? Dan ontvangt u daarvoor geen startbedrag en energielabelbonus meer. Voor een 2e of volgende lucht-waterwarmtepomp krijgt u alleen het subsidiebedrag van € 225,- per kW. Ook als u in 2025 of eerder al subsidie ontving voor de eerste lucht-waterwarmtepomp.
Voor een eerste lucht-waterwarmtepomp krijgt u nog wel een startbedrag en een energielabelbonus. De energielabelbonus blijft € 200,-. Wel wijzigt vanaf 2026 het startbedrag, dit word € 1.025,- (dat is in 2025 € 1.250,-). In 2026 ontvangt u voor de eerste lucht-waterwarmtepomp al vanaf de eerste kW € 225,-. In 2025 is dat nog vanaf de 2e kW.
Door deze veranderingen krijgt u bij meer lucht-waterwarmtepompen uiteindelijk evenveel subsidie als bij één lucht-waterwarmtepomp met hetzelfde totaalvermogen.
Voor warmtepompboilers, grond-waterwarmtepompen en water-waterwarmtepompen blijven de voorwaarden hetzelfde als in 2025. U kunt in 2026 bijvoorbeeld nog steeds subsidie krijgen voor een warmtepompboiler in combinatie met een lucht-waterwarmtepomp voor hetzelfde subsidiebedrag als in 2025.
Nieuwe manier van milieu-impact isolatiemateriaal berekenen
Sinds 2024 krijgt u een bonus voor ‘biobased’ isolatiemaatregelen. Biobased isolatiemateriaal is milieuvriendelijk. Het heeft een duurzame oorsprong, een milieuvriendelijk productieproces en is goed te recyclen of te verwerken als afval. De milieu-impact van isolatiemateriaal wordt berekend met de Milieu Kosten Indicator (MKI). Deze score bepaalt of het isolatiemateriaal biobased is.
Vanaf 2026 verandert de manier waarop de MKI-score wordt berekend. Door deze nieuwe methode vallen de scores automatisch hoger uit. Biobased isolatiemateriaal heeft dan een MKI-score van minimaal 1,90.
Daarom verhoogt de regeling in 2026 ook de eis voor de MKI-score van de biobased isolatiemaatregelen: van minimaal 0,85 gaat het naar minimaal 1,90 bij een isolatiewaarde (Rd-waarde) van 3,5 [m2 K/w]. Alleen vanaf die MKI-score ontvangt u de bonus. De meeste isolatiematerialen die nu aan de eisen voldoen, voldoen straks ook aan de nieuwe eis.
Extra voorwaarden voor lucht-water warmtepompen
Vanaf 2026 krijgt u geen subsidie meer voor split lucht-water warmtepompen met een vulgewicht onder de 3 kilogram en een Global Warming Potential (GWP) hoger dan 750. Vanaf 2026 mogen deze warmtepompen ook niet meer worden verkocht.
Minimale isolatiewaarde kozijnen vervalt
Vervangt u bij het plaatsen van isolerend glas ook uw kozijnen? Dan stelt de regeling vanaf 2026 geen eisen meer aan de isolatiewaarde (Uf-waarde) van het kozijn.
De voorwaarden voor de isolatiewaarde (Ug-waarde) van het glas blijven wel hetzelfde.
Monumenten ook subsidie bij voor- of achterzetbeglazing
Vanaf 2026 mag het glas dat u plaatst in monumentale woningen een isolatiewaarde hebben van maximaal 5,8 (W/ m2K). Nu is dit nog maximaal 3,0 (W/ m2K). Door deze versoepeling komen eigenaren van monumenten ook in aanmerking voor subsidie bij voor- of achterzetbeglazing.
De maximale isolatiewaarde (Ug-waarde) voor kozijnpanelen blijft 3,0 (W/ m2K).
Voorwaarden bodemisolatie verruimen
Vanaf 2026 kunt u als u subsidie aanvraagt voor bodemisolatie kiezen of u de Rd-waarde of de Rbf-waarde (resistance basement floor) doorgeeft. Hiermee geeft u aan wat de warmteweerstand van het isolatiemateriaal is. Nu kijkt de regeling alleen nog naar de Rd-waarde van het isolatiemateriaal.
Voor beide opties moet de waarde van het isolatiemateriaal minimaal 3,5 m2K/W zijn.
Bewijs voor aardgasmeter verwijderen mag ook aanvraag zijn
Bij een aansluiting op het warmtenet bent u verplicht om de aardgasmeter te laten verwijderen om subsidie te krijgen. Vanaf 2026 hoeft u geen bewijs meer op te sturen dat de aardgasmeter is weggehaald. Een bevestiging van de netbeheerder waarop staat dat de gasmeter wordt weggehaald, is genoeg. Zo krijgt u de subsidie sneller op uw bankrekening. Bent u een zakelijke gebruiker? Dan geldt deze voorwaarde ook voor lucht-waterwarmtepompen.
Lees hier alles over de ISDE regeling.

Bron: RVO


